Co je to Crowdfunding

Crowdfunding

DEFINICE

Ačkoliv je slovo crowdfunding skloňováno v oblasti byznysu hlavně v posledních letech, jedná se o princip, který má své kořeny hluboko v historii – dokonce mu můžeme být vděční za realizaci některých z nejznámějších světových projektů. Pojďme se nyní společně podívat na to, jaký má význam a kde je jeho počátek.

 

HISTORIE CROWDFUNDINGU

Pojem crowdfunding byl poprvé použit v roce 2006, nicméně historie tohoto principu sahá daleko hlouběji do minulosti. Jednalo se o projekty jako například dublinská sbírka na chudé v 18. století, pořádaná irským spisovatelem Jonathanem Swiftem, financování Sochy Svobody a jejího podstavce (crowdfunding zde byl použit jak na francouzské, tak americké straně projektu) či z těch modernějších třeba přispívání na vývoj softwaru, počítačových her, nebo dokonce filmových a televizních projektů – plánovaný seriál The Chosen, popisující život Ježíše Krista, získal pomocí crowdfundingu v roce 2018 částku téměř 17 milionů dolarů, tedy v přepočtu přibližně 370 milionů korun.

 

 

DRUHY CROWDFUNDINGU

  1. Prvním druhem crowdfundingu je tzv. charitativní. Jeho význam je, že přispějete, nicméně vás za to nečeká konkrétní odměna nebo zisk. Ne vždy však znamená být součástí crowdfundingu pouze nezištně přispět. Mnoho lidí očekává za své finanční vklady určitý druh kompenzace, která a může přijít v různých podobách. Tou první z nich je odměna. Tento princip je hojně užívaný např. youtubery či jinými influencery, kteří vám za určitý, často pravidelný finanční obnos (zprostředkovaný např. populární platformou Patreon) poskytnou přístup k exkluzivnímu obsahu, který ostatní (neplatící) uživatelé nevidí.
  2. V rámci dluhového crowdfundingu se pak společně s ostatními stáváte věřitelem firmy či jiného subjektu, kterému jako skupina poskytnete půjčku.
  3. Posledním druhem je crowdfunding podílový, který vás jako investora opravňuje k tomu, abyste si nárokovali právo na budoucí podíl na zisku firmy či subjektu. Jednoduše řečeno se tedy jedná o skupinu investorů poskytujících svůj kapitál.

 

CROWDFUNDING U NÁS

Největší finanční obnos v historii crowdfundingu u nás se podařilo získat firmě Warhorse Studios, která je vývojářem počítačové RPG hry Kingdom Come: Deliverance. Pro tento projekt se jim podařilo v roce 2014 získat neuvěřitelných 36 milionů korun.

Z úplně jiné oblasti je pak projekt Barefoot konopné tenisky Bohempia; zde byly vybrány 4 miliony korun přes platformu HitHit.

V rámci crowdfundingu se pak u nás objevují i zážitkové projekty, jedním z nich byl třeba projekt Trabantem napříč Tichomořím. Tomuto se podařilo nasbírat částku 2,8 milionu korun; cestovatelé za to mimo jiné vděčí oddané komunitě fanoušků, které svými výpravami zaujali.

PRAŽSKÝ HITHIT 

Český portál HitHit, kterému byl vzorem americký Kickstarter, byl spuštěn již v roce 2012. Tvůrcům nabízí možnost získat peníze pro realizaci svých projektů, musejí však svého stanoveného cíle dosáhnout do 45 dnů – jinak z částky neuvidí ani korunu. Dle jejich vlastních slov se jedná o platformu, která nabízí prostor pro „financování nových myšlenek a kreativních záměrů“.

Crowdfunding

 

ZAHRANIČNÍ CROWDFUNDING

Díky tomu, že větší crowdfundingové platformy odesílají své produkty či služby po celém světě, je kapitál těchto firem o poznání větší než-li těch Českých jako je Hit-hit. Pojďme se společně podívat na dvě, které jsou největší a kde naše hledání má značný úspěch.

Crowdfunding

KALIFORNSKÉ INDIEGOGO

Portál Indiegogo chce posílit důvěryhodnost crowdfundingového financování zboží a služeb. ... Zatímco zadavatel kampaně může získat finanční prostředky na rozjezd zajímavého projektu, zákazník má šanci dostat inovativní produkt nebo službu za často velmi atraktivní cenu.

NEWYORSKÝ KICKSTARTER

je internetová platforma pro crowdfundingové financování projektů, která podporuje kreativní projekty z oblasti filmu, her, hudby, umění či technologické inovace. ... Tato služba je založena na přímém financování ostatními lidmi, kteří svým přispěním rozhodují, zda daný projekt uspěje, či nikoli.
Crowdfunding

Nyní už víte, co je to crowdfunding a za jakými projekty ho můžete hledat. Milica vybírá do svého sortimentu z úspěšných technologických vychytávek, na které se vybralo na Indiegogo nebo třeba Kickstarteru. Máte nějaký tip, co byste chtěli zařadit do e-shopu? Napište nám

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.