Právě probíhá týden dopravy po ČR zdarma! 19.10.-26.10 

Pokud stále patříte mezi ty, kteří tak úplně nevědí, co je crowdfunding vlastně zač, pak vězte, že do češtiny by se toto divně znějící anglické sousloví dalo přeložit víceméně jako komunitní nebo též davové financování. Jinými slovy, technicky vzato se jedná o jakousi finanční sbírku, prostřednictvím které běžní lidé, s nimiž byste ale jinak zřejmě vůbec nepřišli do styku, přispívají na vybraný projekt ve snaze učinit z jeho pouhého návrhu, potažmo nákresu něco reálného.

CROWDFUNDING ANEB FINANCOVÁNÍ „DAVEM“

Z anglického crowd (dav) a funding (financování). Jde o financování nějakého projektu formou příspěvků. Představte si, že máte nějaký nápad, na kterém začnete pracovat, ale na realizaci a pořádný rozjezd potřebujete počáteční kapitál. Požádáte tedy lidi, aby Vám na projekt přispěli.

CO ZA TO?

Samozřejmě vyvstává otázka, proč by to měli dělat? Co z toho budou mít? Odpovědí je hned několik.

Projekt lidi zaujme, mají zájem na tom, aby se realizoval, protože i jim může něco dobrého přinést. Dále také většinou za svůj příspěvek dostanou nějaký dárek; reklamní předmět, reklamu apod.; nebo přímo konkrétní produkt. Záleží pak na majiteli projektu, jak své donátory ocení.

No a v neposlední řadě pak dobrý pocit, že pomohli něčemu užitečnému na svět.

JAK TO FUNGUJE?

Prezentaci svého projektu umístíte na nějaký crowdfundingový server (u nás nejznámější asi Hithit.com Startovač.cz) ve světě (Indiegogo,Kickstarter na které se právě soustředíme), uvedete částku, kterou potřebujete vybrat a pak v podstatě čekáte (doba kampaně na Hithitu je 45 dní). Pokud se částka vybere, fajn, povedlo se, všichni jsou spokojení. Pokud ne, peníze se vrátí přispívajícím. Systém všechno nebo nic.

Možná se teď ptáte, proč to umísťovat na specializovaný server. Mohu si to přeci umístit na svoje webové stránky. To sice ano, ale crowdfundingové servery nabízejí platební bránu, profesionální propracované rozhraní (přispívající si třeba mohou zvolit, zda chtějí, aby bylo vidět, jak velkou částkou přispěli) a propagaci. Vyplatí se to (pokud tedy nemáte stránky s obrovskou návštěvností a implementovanými platebními možnostmi). Za to si pak vezmou pár procent ze získané částky.

Tímto způsobem pak mohou vznikat zajímavé projekty, které by jinak kvůli nedostatku financí nespatřily světlo světa.

Sortiment

Sortiment

Vybíráme a nabízíme to nejlepší z crowdfundingu

Online

Nabízíme zákaznickou podporu 24/7