IP voděodolnost

IP voděodolnost: Elektronika, která se nebojí vody

V dnešním světě jsme neustále obklopeni elektronickými zařízeními, která se stávají nedílnou součástí našeho každodenního života. Při výběru nového zařízení je jedním z klíčových kritérií jeho schopnost odolat vodě. To je důležité, protože se často setkáváme s různými situacemi, kdy se naše zařízení mohou dostat do kontaktu s vodou. Jednou z nejpoužívanějších specifikací voděodolnosti je označení IP. V tomto článku se podíváme na to, co vlastně znamená IP voděodolnost a jak nám pomáhá chránit naše elektronické zařízení před vodou.

Co je to IP: IP je zkratka pro Ingress Protection, což je mezinárodní standard určující úroveň ochrany elektronických zařízení před prachem, nečistotami a vodou. IP specifikace je vyjádřena číslicemi, které nám poskytují jasný přehled o úrovni ochrany zařízení.

Ochrana proti vodě: Jednou z nejzajímavějších částí IP specifikace je voděodolnost, kterou označujeme číslem IPX, přičemž "X" představuje konkrétní číslici. Nejčastěji se setkáváme s hodnotami IP67 a IP68, které jsou často používány u mobilních telefonů a jiných elektronických zařízení.

IP67 - Vaše elektronika v bezpečí před vodou: IP67 znamená vysokou úroveň ochrany proti vodě. První číslice, "6", nám sděluje, že zařízení je zcela chráněno před prachem a jinými pevnými předměty. To znamená, že prach nemá šanci se dostat dovnitř a ohrozit správné fungování zařízení. Druhá číslice, "7", nám dává jistotu, že zařízení je odolné vůči ponoření do vody na hloubku až 1 metr po dobu nejméně 30 minut. To znamená, že s IP67 označeným zařízením se nemusíte obávat použití ve vlhkém prostředí, jako je déšť, plážová zábava nebo sportovní aktivity spojené s vodou.

IP68 - Bez obav v hlubinách: IP68 představuje ještě vyšší úroveň voděodolnosti. Stejně jako u IP67, první číslice "6" znamená ochranu proti prachu. Druhá číslice "8" v tomto případě nám dává jistotu, že zařízení je chráněno před ponořením do vody na hloubku, která je přesahující standardní testovanou hloubku (obvykle 1 metr) po dobu, která je delší než 30 minut. To znamená, že s IP68 označeným zařízením se nemusíte bát ani většího ponoru do vody, jako je například potápění nebo používání zařízení ve velmi vlhkém prostředí. 

Voděodolnost IP

Urban Plus s IP68

Tyto hodinky nabízejí plně dotykový 2,05″ IPS displej s rozlišením 320x384 pixelů. Bluetooth volání pomocí vestavěného reproduktoru a mikrofonu, 100+ sportovních režimů, měření kroků...
Voděodolnost IP

Globe s IP67

Stylové, 100% kulaté hodinky jsou velmi elegantní a na zápěstí vypadají velmi luxusně. Nabízí slušnou výdrž baterie, plně dotykový HD displej a nebo třeba měření zdravotních funkcí.
Voděodolnost IP

Oslo s IP68

Výdrž baterie na 5 dní, voděodolnost IP68 a mnoho sportovních režimů. Tento outdoorový model chytrých hodinek, který vám zase o trochu usnadní život, protože umožňuje volat... 

Závěrem

Voděodolnost označená IP je důležitým faktorem při výběru elektronického zařízení. Díky specifikacím IP67 a IP68 si můžete být jisti, že vaše zařízení je chráněno před vodou a můžete ho bez obav používat i v deštivých podmínkách nebo při vodních aktivitách. Pamatujte si však, že i přesto je vhodné dodržovat doporučení výrobce a vyhnout se extrémním podmínkám, které by mohly ohrozit voděodolnost vašeho zařízení.
Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.